Blog

Czysty transport na rowerze

Rower - jedziesz całkowicie na energii odnawialnej

Rower to prawdopodobnie najbardziej zielony sposób transportu i warto wspierać użytkowanie roweru w transporcie codziennym, tam gdzie to tylko możliwe. Ale dlaczego jest to najbardziej zielony sposób transportu? Podsumujmy:

  • Do produkcji roweru nie jest potrzebnych wiele materiałów. Porównaj jakieś 1,5 tony dla samochodu do 10-15 kilo dla standardowego roweru. Różnica jest prawie stukrotna. I mniej więcej tyle mniej energii potrzebne jest do produkcji roweru.
  • W dodatku większość materiałów zastosowanych w rowerze jest w 100% odnawialna - stal, aluminium.
  • Rower nie używa bezpośredniej energii z kopalni, z wyjątkiem rowerów elektrycznych, choć i one niewiele potrzebują. Sami napędzamy nasze rowery. Aby to zrobić musimy jeść i pić, a przy produkcji i transporcie jedzenia i picia używamy w jakiś sposób energię z nieodnawialnych źródeł, ale to i tak ma się nijak do paliwa, które musimy wlać do baku samochodu.
  • Rower i my na rowerze nie produkujemy spalin, cząstek stałych i innego zanieczyszczenia powietrza.
  • Nie używamy wiele miejsca na ulicy - w wielu miastach już pokazano, że zmieniając ulice dla samochodów na ścieżki rowerowe, możemy zwiększyć przepustowość ruchu przy jednocześnym kreowaniu więcej zieleni, więcej miejsc do rekreacji na zewnątrz. Kraje jak Holandia i Dania takim sposobem prawie całkowicie eliminują ruch samochodowy w centrum miasta. I okazuje się, że rowerem nawet dużą część transportu materiałów można wykonać - jest wielki rozwój rowerów cargo.
  • Działamy takim sposobem nie tylko nad poprawą klimatu na skalę światową, ale przede wszystkim na skalę lokalną - miasto pełne rowerów jest przyjemniejsze dla mieszkańców, bezpieczniejsze dla naszych dzieci, jest mniej hałasu i jest lepsze dla biznesu, bo w kompaktowym i przyjemniejszym mieście o wiele przyjemniej jest robić zakupy.

W Rowerado działamy naszymi produktami i usługami, aby zachęcić więcej osób do przesiadki na rower. Koncentrujemy się na możliwościach parkowania naszych jednośladów. Bo w Polsce zbudowaliśmy już całkiem pokaźną infrastrukturę, jeśli chodzi o ścieżki rowerowe (choć wiele zostało do zrobienia), ale jeśli chodzi o możliwości bezpiecznego parkowania, to na razie możliwości są bardzo skromne. 

Więcej rowerów, mniej samochodów

Nowoczesne miasta zostały zbudowane dookoła samochodów. Ruch samochodowy i miejsca parkingowe dla samochodów zabrały nam prawie całość naszych ulic w ostatnich 100 latach. Na szczęście wiele miast w Europie pokazało już, że to jest ruch odwracalny. Można wymagać od właścicieli samochodów, aby płacili faktyczne koszty za miejsce, które zajmują w przestrzeni publicznej. Te koszty są całkiem spore. Jeżeli właściciele samochodów będą musieli płacić kilkadziesiąt złotych dziennie za parkowanie, to posiadanie samochodu w centrum miasta może stać się nieopłacalne. Jeżeli ulice zostaną przeprojektowane i przebudowane, aby dać pierwszeństwo najbardziej efektywnym i ekonomicznym sposobom transportu, czyli rowerom i transportowi miejskiemu, to nagle można będzie żyć bez samochodu w centrach miast.

Warunkiem jest wtedy doskonała infrastruktura publiczna. Że to jest możliwe, pokazało już wiele krajów, gdzie można spokojnie mieszkać bez posiadania samochodu. Najlepszy przykład to prawdopodobnie Holandia, ale i Dania, Szwajcaria i Niemcy idą w dobrym kierunku. W tych krajach (zwłaszcza w Niemczech!) nie ma próby eliminacji samochodów, ale mieszkając w centrum miasta, można go w prosty sposób zastąpić rowerem, transportem publicznym i samochodem wynajętym do niektórych wyjazdów poza miasto.

rowery na ulicy

Zdrowo, nie tylko dla Ciebie

Jazda rowerem do pracy, do szkoły lub na inne zajęcia oznacza zdrowy ruch, którego wielu z nas potrzebuje więcej. Ta codzienna przejażdżka daje nam lepszą kondycję, zdrowe serce i dobre samopoczucie. Ale nie tylko dla nas samych jazda rowerem jest zdrowa. Każdorazowo, kiedy wybieramy samochód do jazdy w mieście, "dokładamy" spalin, zanieczyszczamy powietrze oraz produkujemy więcej dwutlenku węgla, który działa na ocieplenie klimatu. Wybierając rower, działamy więc dla dobra wszystkich.

Infrastruktura rowerowa w polskich miastach znacznie się poprawiła w ostatnich latach, ale ten proces ma jeszcze daleką drogę przed sobą. Przyrost ilości rowerów na ulicy oznacza zapotrzebowanie infrastrukturalne przy naszych domach, na ulicy oraz u celu naszych podróży. Widać to w każdym kraju, gdzie infrastruktura rowerowa jest bardziej rozwinięta niż u nas. Możliwości parkowania rowerów przy blokach mieszkalnych i w kamienicach są bardzo ograniczone i jeśli istnieją, to często są trudno dostępne. Dróg rowerowych pojawia się coraz więcej, ale na razie istnieje bardzo dużo problemów związanych z bezpieczeństwem rowerzystów na ulicy. Możliwości parkowania rowerów przy sklepach, zakładach pracy, przy szkołach, w centrach miast jest coraz więcej, ale niestety często wybrano najtańsze z możliwych opcji.

I to jest co najmniej nielogiczne. Rower zajmuje zdecydowanie mniej miejsca do parkowania oraz miejsca na ulicy w porównaniu do samochodów. Nie mamy problemu, aby planować i budować wielkie parkingi dla samochodów, choć koszt budowy jednego miejsca parkingowego dla samochodu jest wielokrotnie wyższy od nawet najdroższego parkingu dla rowerów. Musimy więc zmienić nasze podejście i inwestować w infrastrukturę rowerową. Kraje jak Holandia, Dania i inne już dawno pokazały, że to jest bardzo dobra inwestycja: jeżeli budujemy infrastrukturę dla rowerów, to rowerzyści bez większej zachęty zaczynają z tej infrastruktury korzystać, aż do momentu, gdy stwierdzą, że posiadanie samochodu stało się zbędne.

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com