Image

Dlaczego warto inwestować w bezpieczne parkowanie rowerów i hulajnóg?

Jest bardzo dużo konkretnych powodów. Wyjaśniamy!

Nie ma gdzie zostawić roweru lub hulajnogi

Rower stał się bardzo popularnym środkiem transportu w ostatnich kilku latach. I to całkiem logiczne, bo jazda rowerem jest zdrowa, tania, dobra dla klimatu i jeszcze bardzo przyjemna. Tylko wiele osób nie może sobie kupić roweru, bo nie ma gdzie go zostawić.

Miejsca do parkowania rowerów brakuje prawie wszędzie. Przy blokach mieszkaniowych, zarówno starych jak i nowych, ludzie parkują swoje rowery w mieszkaniach, na korytarzach, w niewygodnych piwnicach, w małych rowerowniach... W miejscach pracy rowery stoją też na korytarzach, w biurze lub w magazynie. Mało, kto ma odwagę zaparkować rower koło dworca. Podczas wycieczki, jedna osoba pilnuje rowerów, kiedy reszta idzie na zakupy do sklepu zamiast wygodnie usiąść w restauracji. Przykłady można mnożyć.

Nie chodzi tu tylko o miejsca do parkowania rowerów; muszą to również być bezpieczne miejsca parkingowe. Rowery są niestety łatwym celem dla złodziei, a przed profesjonalistami wśród złodziei praktycznie nie ma ochrony. I to powoduje, że ludzie nie kupują rowerów, nie kupują takich rowerów, jakie by chcieli, aby używać na co dzień.

20221217_204332.jpg
Rowery w mieszkaniu
20221217_204332.jpg
Rowery na balkonie
20221217_204332.jpg
Przepełnione rowerownie
20221217_204332.jpg
Rower na oko z restauracji
20221217_204332.jpg
Bezpiecznie zostawić rower przy dworca?
previous arrow
next arrow

Rowerzyści boją się zostawić rower przy zwykłych stojakach


Image
Prawie połowa rowerzystów nie zostawi swojego roweru wcale, tylko pod opieką lub tylko kiedy go może obserwować.
źródła: zdrowy-rower.pl

Rower to najtańszy sposób transportu w miastach

I daje masę frajdy!
Codzienna jazda własnym rowerem niewiele kosztuje i te wydatki można kontrolować. Koszty jazdy rowerem to w sumie koszt zakupu roweru oraz koszt jego utrzymania. Zakup roweru jest oczywiście uzależniony od osobistich możliwości: można jeździć używanym rowerem za kilkaset złotych ale równiez na drogim elektryku za kilkanaście tysięcy złotych. Serwisowanie roweru można zlecić profesjonalnemu serwisowi, ale podstawowe serwisowanie można robić samemu, wóczas koszty są minimalne. Czasem wymiana dętki, klocków hamulcowych, regulacja przerzutek i hamulców. Nie musi to kosztować więcej niz kilkaset złotych rocznie, co i tak stanowi niewielki ułamek tego ile wydajemy na użytkowanie samochodu.

Największy koszt jaki ponosimy w trakcie jazdy na rowerze to ilość spalonych kalorii. Zapewne od razu to spowoduje dyskusję: czy to koszt czy może raczej pozytywny efekt naszej aktywności? Dla nas odpowiedź jest oczywista. Widzimy same pozytywy :)
Jazda własnym rowerem wychodzi korzystniej w porównaniu do kosztów jazdy samochodem oraz do kosztów wynajęcia roweru. W wielu miastach koszty jazdy rowerem są porównywalne do kosztów abonamentu transportu publicznego.

Image

Co zachęciłoby studentów w Gdyni do dojazdu na uczelnię rowerem?

Pytanie zadane podczas konsultacji społecznych w maju 2023 - 132 respondentów
Jakie zmiany infrastrukturalne zachęciłyby Cię do częstszych dojazdów rowerem? [prosimy o zaznaczenie maksymalnie 3 odpowiedzi]
Bezpieczne miejsce do przechowania roweru
81%
Poprawa stanu tras rowerowych
45%
Stacja napraw na terenie uczelni
22%
Prysznic
28%
Szatnie
29%
Brak miejsca do parkowania samochodów
11%
Żadne z wymienionych
19%

Bezpieczne miejsca do przechowywania rowerów bardziej zachęciłyby do jazdy na rowerze gdyńskich studentów, niż lepsze trasy rowerowe. Czy polskie miasta powinny zmienić strategie inwestycji w infrastrukturę rowerową?

Problem z parkowaniem rowerów istnieje prawie wszędzie. Odpowiedzi miast to stojaki rowerowe typu odwrócone U oraz rowery miejskie.

Stojaki typu odwrócony U są tak bezpieczne, jak bezpieczne są zapięcia do nich używane. Bezpieczne zapięcia rzadko kiedy ktoś nosi ze sobą bo ważą po kilka kg. Efektem jest, że duża część społeczeństwa jeździ tylko rekreacyjnie rowerem lub nie jeździ wcale.

Rowery na wynajem (miejskie czy inne) też nie rozwiązują problemu. Owszem, są ok dla użytku okazjonalnego, ale są za mało wygodne dla regularnego korzystania.

Bardzo duża część społeczeństwa nie ma dostępu do wygodnego i bezpiecznego miejsca do parkowanie swoich rowerów w miejscu zamieszkania. Mieszkańcy też nie uznają stojaków typu odwróconego U za bezpieczne. 44% polskich rowerzystów ma problemy z parkowaniem rowerów przy takich stojakach.

Rower to najwygodniejszy sposób transportu w miastach

Rowerzyści odczuwają mniej stresu od innych uczestników ruchu w mieście!
Image
Codzienna jazda rowerem po mieście daje rowerzystom szczęście. Mniej stresu, lepsza kondycja, poczucia wolności oraz ten wiatr we włosach, kiedy śmigamy obok stojących samochodów, autobusów i tramwajów. Bezcenne...

Wielką zaletą roweru w porównaniu do innych form transportu jest jego elastyczność. Można szybko i sprawnie prawie wszędzie dojechać. Można zaparkować blisko celu (niestety nie zawsze bezpiecznie). Jesteśmy w ruchu i to już daje dobre samopoczucie. Własnym rowerem możemy dokładnie planować: korki nam raczej nie przeszkadzają, na tramwaj lub autobus nie musimy czekać, nie musimy szukać roweru lub hulajnogi na wynajem gdzieś na ulicy. Własny rower jest dopasowany do naszych osobistych potrzeb: nie musimy ustawiać siedziska do wymaganej wysokości, jest lekki, taki jak chcemy. No i jazda własnym rowerem nic nas nie kosztuje.


Rowerem najszybciej dojeżdżasz do celu

Szczególnie w godzinach szczytu !
Do pracy lub do szkoły jedziemy z reguły w godzinach szczytu, kiedy na ulicy są największe korki, a autobusy i tramwaje są przepełnione. Przejechanie pięciokilometrowego odcinka może nam zająć nawet pół godziny. Rowerem jesteśmy w stanie zdecydowanie szybciej pokonać taki dystans. 

Jak dodamy do naszej trasy czas, który potrzebujemy aby dojść do samochodu i aby znaleźć wolne miejsce parkingowe, to okazuje się, że rowerem, w godzinach szytu, szybciej przejedziemy odcinek 3-4 km.

Dostępność wygodnych i bezpiecznych stojaków rowerowych odatkowo zachęca do jazdy rowerem. Dobre zapięcie waży ponad 2 kg i trzeba znaleźć odpowiednie miejsce do przypięcia roweru.

Więcej rowerów oznacza mniej samochodów: więcej miejsca na ulicy i na parkingach dla samochodów

I znajdzie się miejsce dla innych inwestycji!
Image
W dyskusjach o inwestycjach w infrastrukturę rowerową prawie zawsze pojawiają się głosy osób, którym przeszkadzają takie inwestycje, ponieważ, ich zdaniem, taka infrastruktura zabiera miejsca dla samochodów w mieście. W praktyce jest dokładnie odwrotnie. Ponieważ rowery zajmują dużo mniej miejsca na ulicy, to inwestycja w infrastrukturę rowerową prawie zawsze oznacza zysk dla tych, którzy dalej chcą lub muszą jeździć swoimi ulubionymi samochodami.

Dobra infrastruktura rowerowa zmotywuje kierowców samochodów do przesidki na rower. Każda osoba więcej na rowerze oznacza jeden samochód mniej na ulicy i na parkingu. Jest to widoczne w miastach z dobrą, rozwiniętą infrastrukturą rowerową - tam wcale nie ma większych korków i w sumie powstaje w tych miastach więcej przestrzeni dla innych inwestycji: zieleń, place zabaw, tarasy, miejsca do spacerowania.

Jazda rowerem jest zdrowa dla rowerzysty i dla społeczeństwa 

I możesz wszystko dokładniej zaplanować!
Image
Choć koszty są zbliżone do jazdy transportem publicznym w przypadku posiadania abonamentu, zaletą roweru w porównaniu do tramwaju czy autobusu jest jego elastyczność. Jeżeli początek podróży lub cel jest nieco oddalony od przystanku, to rower szybko zyskuje przewagę.

Inną zaletą jest możliwość szybkiej przysiadki do innych form transportu np. pociągu - przy dojeździe rowerem można dokładniej planować, szczególnie przy codziennym korzystaniu. W krajach bardzo rozwiniętych rowerowo, większość osób dojeżdża do dworca rowerem - np. w Holandii i w niektórych innych krajach, przy dworcach znajdują się ogromne parkingi dla rowerów.

A rower w porównaniu do samochodu osobowego? Przelicz tylko koszty paliwa i parkowania samochodu i już będziesz wiedzieć. Na krótkich odległościach nie ma porównania. 

Miasta z dobrą infrastrukturą rowerową rozwijają się szybciej

I są lepszym miejscem do życia!
Image
Miasta z dobrą infrastrukturą rowerowąrozwijają się szybciej z kilku powodów.

Po pierwsze, dobra infrastruktura rowerowa przyciąga więcej osób do korzystania z rowerów jako środka transportu. Rower jest tańszym i bardziej ekologicznym sposobem podróżowania w porównaniu do samochodu, co przyciąga mieszkańców, którzy chcą uniknąć kosztów paliwa i problemów z parkowaniem. To zwiększa liczbę rowerzystów w mieście i zmniejsza ruch samochodowy, co przekłada się na mniejsze korki i lepszą przepustowość dróg.

Po drugie, infrastruktura rowerowa sprzyja aktywnemu stylowi życia i poprawia zdrowie mieszkańców. Jazda na rowerze jest formą aktywności fizycznej, która przyczynia się do zmniejszenia otyłości, poprawy kondycji i ogólnego dobrego samopoczucia. Mieszkańcy, którzy mają łatwy dostęp do bezpiecznych i wygodnych parkingów rowerowych i ścieżek, są bardziej skłonni korzystać z roweru jako środka transportu, co prowadzi do zdrowszego społeczeństwa.

Po trzecie, rozwinięta infrastruktura rowerowa może przyciągać turystów i inwestycje. Miasta, które inwestują w bezpieczne miejsca do parkowania rowerów, budowę ścieżek rowerowych, stacji dokujących i innych udogodnień dla rowerzystów, często stają się atrakcyjnymi miejscami dla turystów. Rowerzyści często doceniają miasta, które są przyjazne dla rowerów i oferują im łatwy dostęp do ciekawych miejsc i atrakcji. Ponadto, firmy i przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają lokalizacje, gdzie istnieje dobra infrastruktura rowerowa, aby przyciągnąć pracowników, którzy preferują rower jako środek transportu.

Wreszcie, dobrze rozwinięta infrastruktura rowerowa wpływa na jakość życia mieszkańców. Bezpieczne i wygodne ścieżki rowerowe umożliwiają mieszkańcom dotarcie do miejsc pracy, szkół, sklepów i innych codziennych miejsc bez konieczności korzystania z samochodu. To zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, hałas i potrzebę posiadania samochodu, co przekłada się na poprawę jakości środowiska miejskiego.

W rezultacie miasta z dobrą infrastrukturą rowerową często przyciągają więcej mieszkańców, inwestycji i turystów, a także tworzą zdrowsze i bardziej zrównoważone środowisko.

Rowerowa infrastruktura jest tańsza

Bezpieczne miejsca do parkowania rowerów są dużo tańsze od miejsc parkingowych dla samochodów. Nawet najlepsze rozwiązania do bezpiecznego parkowania rowerów są dużo tańsze od najtańszych rozwiązań dla samochodów.

Koszt postawienia jednego stojaka rowerowego wraz z nawierzchnią z kostki.
Koszt zadaszonego parkingu rowerowego wraz z bezpiecznymi stojakami Bikeep.
Koszt jednego miejsca do parkowania samochodu na parkingu publicznym utwardzonym
Koszt jednego miejsca do parkowania samochodu na płatnym parkingu podziemnym

Prywatny rower ma najniższy ślad węglowy

Dla osiągnięcia celów związanych z ochroną klimatu, zachęcanie do jazdy rowerem to najefektywniejszy sposób.
Ślad węglowy podawany w gramach na przejechany kilometr przez jedną osobę podrózującą (PKM). Żródła danych: tnmt.com 

Pieszo
Rower
Miejskie pociągi
Rower elektryczny
Autobus elektryczny
Metro
Tramwaj
Samochód elektryczny
Hulajnoga na wynajem na ulicy
Autobus miejski
Samochód hybrydowy
Samochód (diesel)
Samochód (benzyna)

Jedna osoba na rowerze kosztuje miasto dużo mniej niż jedna osoba w samochodzie

Drogi rowerowe są tańsze w budowie i w utrzymaniu. Nawet najdroższy parking dla rowerów jest tańszy od najtańszego parkingu dla samochodów. Mniej samochodów w centrum miasta oznacza więcej miejsca dla innych funkcji ekonomicznych, które generują przychód zamiast kosztów.

Parking rowerowy w Amsterdamie

Miejsca do parkowanie roweru za 40 000 zł?

W Amsterdamie otwarto w 2023 parking dla 7000 rowerów przy dworcu kolejowym za 60 mln EUR - 280 mln zł, 40 000 zł za stanowisko. Czy to drogo, skoro jedno stanowisko kosztuje o wiele więcej niż wartości rowerów, które tam będą zaparkowane?
  • Koszt budowy podobnego parkingu dla 7000 samochodów byby wielokrotnie większy;
  • Potrzebne byłyby dodatkowe inwestycje w drogi dojazdowe dla tych samochodów;
  • Koszty utrzymania tej infrastruktury dla samochodów byłyby też wielokrotnie większe;
  • W efekcie centrum Amsterdamu byłoby o wiele bardziej zakorkowane, co przyniosłoby negatywne skutki ekonomiczne;
  • Centrum Amsterdamu stałoby się dużo mniej atrakcyjne dla turystów i mieszkańców.
Inwestycje w infrastrukturę drogową przyciągają nowych użytkowników, co jest efektem od dawna znanym. Tak samo działa to przy inwestycjach w infrastrukurę rowerową: jeśli budujemy w miastach dobre ścieżki rowerowe, to będzie więcej rowerzystów. Jeżeli budujemy na terenie całego miasta bezpieczne i wygodne miejsca parkingowe dla rowerów, to zachęci to więcej osób do zakupu i użytkowania rowerów w ruchu codziennym. I to przyniesie wiele bardzo pozytywnych efektów dla miast.

Daleka droga przed nami

Jednak warto wspólnie nad tym pracować!

Tymczasem w Polsce

Infrastruktura rowerowa w Polsce rozwija się dynamicznie w ciągu ostatnich lat, jednak nadal istnieje wiele obszarów do poprawy. Oto kilka istotnych informacji:

  • ścieżki rowerowe: w wielu miastach w Polsce zaczęły powstawać ścieżki rowerowe, zarówno w obszarach miejskich, jak i na terenach wiejskich. Rząd polski, samorządy lokalne oraz organizacje pozarządowe inwestują w budowę nowych tras rowerowych.
  • infrastruktura miejska: w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, infrastruktura rowerowa obejmuje ścieżki rowerowe wzdłuż ulic, wydzielone pasy dla rowerów oraz stojaki rowerowe, gdzie można zostawić rower na czas postoju.
  • systemy wypożyczalni: w wielu polskich miastach dostępne są systemy wypożyczalni rowerów, które umożliwiają korzystanie z rowerów na krótkie dystanse. Największe systemy wypożyczalni działają w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Nadal jednak Polacy wolą jeździć na włąsnych rowerach.
  • rower jako środek transportu miejskiego: Coraz więcej miast w Polsce promuje rower jako ekologiczny środek transportu miejskiego. Wprowadza się strefy dla rowerów, zamyka niektóre obszary dla ruchu samochodowego w celu zachęcenia do korzystania z rowerów.
Problemy i wyzwania:

Pomimo postępów, infrastruktura rowerowa w Polsce wciąż stoi przed wyzwaniami. Niektóre obszary są słabo rozwinięte, brakuje bezpiecznych miejsc parkingowych oraz połączeń między ścieżkami rowerowymi, a warunki dla rowerzystów na drogach często są niewystarczające.

Na pytanie dotyczące bezpiecznych miejsc do parkowania oficerowie rowerowi odpowiadają:

"Fajny pomysł, ale niech sektor prywatny inwestuje w takie stojaki rowerowe"
"Mam budżet 30.000 zł na rok 2023 na inwestycje w infrastrukturę rowerową"
"Stojak rowerowy powyżej 1000 zł - to się u nas nie przyjmie"

Polska oferuje wiele atrakcyjnych tras rowerowych, zarówno w mieście, jak i na obszarach wiejskich. Istnieje wiele szlaków rowerowych, które umożliwiają zwiedzanie pięknych zakątków kraju, takich jak Puszcza Białowieska, Tatrzański Park Narodowy czy wybrzeże Bałtyku. Bezpieczne miejsca parkingowe dla rowerów dodatkowo zachęciłyby Polaków do korzystania z uroków jakie oferuje im ich własny kraj.

Ważne jest, aby kontynuować inwestowanie w infrastrukturę rowerową, poprawiać bezpieczeństwo i komfort rowerzystów oraz promować rower jako formę transportu w życiu codziennym.

Image

Inwestycje w infrastrukturę rowerową dają czysty zysk

Pozytywne ekonomiczne efekty z inwestycji w infrastrukturę do parkowania rowerów są duże, zarówno dla społeczeństwa jak i dla firm.

Społeczeństwo

Czy do pracy, do domu, do szkoły, do sklepu czy do innych aktywności bardzo często rower to najszybsza forma dojazdu. Większość podróży, które wykonujemy na co dzień, są w obrębie około 3 km. W takim przypadku, rower na terenie miasta z reguły jest szybszy zarówno od transportu publicznego, jak i od jazdy samochodem.

Każda osoba, która wybiera rower zamiast samochodu, zmniejsza poziom zakorkowania ulic i tym sposobem powstaje pozytywny efekt dla społeczeństwa. Dzięki rowerzystom wszyscy dojeżdżamy szybciej do celu.

Firmy

Badania pokazują, że klienci, którzy przyjeżdżają na zakupy rowerem są dla wielu sklepów, lepszymi klientami niż kierowcy samochodów. Klienci na rowerze kupują mniej jednorazowo, ale za to wydają więcej tygodniowo. Rowerzyści są też bardziej stałymi klientami
Bądźmy w kontakcie

Rozkręćmy wspólnie rowerowy raj!

Image

Bądźmy w kontakcie

Masz pytanie, chcesz ofertę, szukasz porady, zostaw tu swoje dane a wkrótce odezwiemy się do Ciebie. Chętnie zrobimy prezentację dopasowaną do Twoich potrzeb.

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com