Zoptymalizuj transport publiczny z bezpiecznymi parkingami dla rowerów

Zwiększ atrakcyjność miejsc przesiadkowych poprzez budowę bezpiecznych miejsc do parkowania rowerów!

Stwórz szerszą ofertę dla dojeżdżających do pracy, szkoły czy na uczelnię

Dla wielu osób dojeżdżanie rowerem do pracy, szkoły czy na uczelnię, stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ odległość, jaką mają do pokonania, jest zbyt duża. Być może osoby te mogłyby dojeżdżać na rowerach do najbliższego przystanku autobusowego czy dworca, a stamtąd - dalej do celu.

Jednakże bardzo częstym problemem jest znalezienie miejsca, w którym można by bezpiecznie zaparkować rower. Rower pozostawiony na przystanku czy dworcu stanowi łatwy cel dla złodziei. Wiadomo, ze wiele rowerów stoi tam po kilka godzin, a ich właścicieli nie ma w pobliżu. Znaczna liczba przystanków przy mniejszych dworcach miejskich oraz przystanków podmiejskich i wiejskich, zlokalizowana jest w sporej odległości od domków czy osiedli mieszkaniowych. Możliwość skorzystania z jednośladów na wynajem istnieje z reguły wyłącznie w centrach dużych miast. Brak miejsc do bezpiecznego parkowania rowerów zniechęca wielu potencjalnych podróżnych do wyboru transportu publicznego.

Stworzenie możliwości bepiecznego parkowania rowerów może znacznie ułatwić życie osób codziennie dojeżdzających do szkoły i pracy z drugiego końca miasta, czy z pobliskich miejscowości. Może również zachęcić część osób do zrezygnowania z samochodu na rzecz transportu publicznego, co przy okazji będzie miało wpływ na poprawę komunikacji pomiędzy dużymi miastami a terenami podmiejskimi, poprzez:

  • Otwarcie możliwości do zwiększenia frekwencji w podmiejskim transporcie publicznym
  • Zmniejszenie korków i skrócenie czasu przejazdów dla wszystkich
Poprawa połączeń pomiędzy większymi miastami a terenami podmiejskimi przełoży się również na rozwój ekonomiczny na obszarach wiejskich. 

W miastach rower często stanowi dobrą alternatywę dla innych form transportu, ponieważ zwykle można nim dojechać szybciej, a jednocześnie łatwiej zaplanować czas dojazdu niż w połączeniu z transportem publicznym. Własny rower cieszy się zncznie większą popularnością niż rower miejski, czy mikromobilność na wynajem, bo własny rower jest zawsze dostępny. Nie trzeba szukać gdzieś na ulicy wolnej hulajnogi, ani pokonywać pieszo kilkuset metrów do najbliższej stacji z rowerami miejskimi, aby u celu przekonać się, że jest tam pusto. Jest to szczególnie ważne dla osób często podrózujących rowerem.

Problemem dla wielu rowerzystów jest brak możliwości parkowania rowerów przy dworcach lub przystankach, lub obecność takich rozwiązań, które w ich oczach nie są ani wygodne, ani bezpieczne. 
Image

Rower i pociąg to idealne połączenie w drodze do pracy

Pozwól się zainspirować sukcesami w innych krajach!
Ogromny parking rowerowy pod dworca Amsterdam

W Holandii 60% podróżujących pociągami dojeżdża rowerem do dworca

Holandia stanowi doskonały przykład, jak można zintegrować rower z transportem publicznym, a co więcej, jak może to zachęcić mieszkańców do zastąpienia samochodu - obecnego środka transportu do pracy czy szkoły - komunikacją zbiorową. Nie polega to na zabieraniu rowerów do pociągu, co w Holandii w godzinach szczytu jest nawet zabronione, lecz na zapewnieniu podróżującym bardzo zróżnicowanych możliwości parkowania rowerów na dworcach.

W praktyce taka podróż do pracy czy szkoły ma wówczas dwa lub trzy etapy:
  1. pokonanie rowerem odcinka na trasie dom - dworzec
  2. pokonanie drogi pociągiem i jeśli miejsce docelowe znajduje się w pobliżu przystanku - jest to ostatni odcinek podróży
  3. Jeśli miejsce docelowe jest w oddaleniu od przystanku, ostatni odcinek można pokonać pieszo, tramwajem, autobusem lub rowerem
Znaczna część osób posiada drugi rower, który służy do dojeżdżania z przystanku docelowego do miejsca pracy i z powrotem. Do pokonania ostatnich kilometrów można też wykorzystywać tzw. rowery dworcowe, ale jest to rozwiązanie droższe i mniej praktyczne, dlatego częściej stosowane w przejazdach okazjonalnych.  


Rower lepiej pozostawić na dworcu niż w pociągu

Przy wzroście użytkowania rowerów w drodze do pracy, szybko zabraknie miejsc w pociągach. Stworzenie bezpiecznych miejsc do parkowania rowerów na dworcach to rozwiązanie dużo tańsze i znacznie bardziej efektywne.

Pociąg to drogie miejsce do parkowania rowerów

Zabieranie rowerów do pociągu to rozwiązanie, owszem, idealne dla rowerzystów, bo mogą oni od razu i bez większych kosztów kontynuować swoją podróż do miejsc docelowych. Jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej pożądane przez operatora pociągu czy autobusu. Rower zajmuje dużo miejca w pociągu, a samo wprowadzenie i wyprowadzenie go zajmuje zwykle sporo czasu. W godzinach szczytu i w miesiącach wakacyjnych mogą pojawić się też duże problemy z miejscami w pociągu do pozostawienia rowerów. Jeśli zakładamy, że połączenie roweru i pociągu stanie się dla wielu osób ciekawą alternatywą na dojeżdżanie do pracy, szkoły, czy na uczelnię, należy stawiać na parkowanie rowerów na dworcach, a nie na zabieranie ich do pociągu. Ta druga opcja bardzo szybko się wyczerpie, ponieważ liczba rowerów, które pomieszczą się w pociągu, zawsze będzie ograniczona.

Oczywiście nie oznacza to, że miejsca do przewożenia rowerów w pociągach powinny całkowicie zniknąć. Pociąg stanowi świetny sposób na transport rowerów podczas wakacji, kiedy miejsce docelowe oddalone jest np. o kilkaset kilometrów, a użytkownik będzie korzystał z roweru na miejscu. Dobrze jest mieć również możliwość przewiezienia roweru pociągiem np. w drodze powrotnej do domu, po dłuższym przejeździe rowerowym. W takiej sytuacji rowerzysta nie będzie mógł pozostawić roweru na parkingu przy dworcu, więc rozwiązanie to będzie nadal niezbędne.

Wydaje się, że najlepszym sposobem na rozdzielenie potrzeb obu tych grup użytkowników, jest odpowiednia polityka cenowa oraz zapewnienie bezpiecznych stojaków do parkowania rowerów, przy których ich właściciele będą mogli pozostawić swoje jednoślady na dłużej, bez obaw o ich kradzież.
Image

Rowerzyści szukają różnych rozwiązań, więc zaoferuj różnorodne możliwości parkowania rowerów

Część rowerzystów polega na swoich własnych zapięciach, ale wielu potrzebuje lepszych zabezpieczeń roweru. 
Zanim zbudujesz strzeżone parkingi dla rowerów, przeanalizuj potrzeby rowerzystów!
Image

Elektroniczne, ogólnodostępne stojaki rowerowe z blokadą

To doskonałe rozwiązanie do krótkoterminowego parkowania rowerów. Z takiego stojaka skorzystasz przy użyciu karty zbliżeniowej lub aplikacji w telefonie. Zaparkujesz szybko i wygodnie, a Twój rower będzie bepieczny, ponieważ zintegrowane zamki wraz alarmem i monitoringiem to kombinacja, dzięki której ryzyko kradzieży roweru spada praktycznie do zera. 
Image

Zamknięty parking dla rowerów z bezpiecznymi stojakami

Zamknięta wiata w połączeniu z elektrycznymi stojakami rowerowymi, może zapewnić rowerzystom dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa dla rowerowych parkingów strzeżonych. Taki parking może być ogólnodostępny lub działać w ramach abonamentów, czy kart dedykowanych stałym klientom.
Image

Indywidualne garaże dla rowerów 

Służą do krótko- i długoterminowego parkowania rowerów i gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. W jednym boksie mieści się jeden rower. Boksy mogą być wynajmowane, np. na godziny lub w ramach abonamentu. To idealne rozwiązanie, jeśli dobry rower potrzebujemy pozostawić na dłyższy czas (np. na cały dzeń) w miejscu podwyższonego ryzyka.

Połącz przystanek z parkingiem dla rowerów

Zyskaj na promowaniu multimodalnego transportu!

Bezpieczne miejsca postoju rowerów

Jak daleko mieszkańcy wsi lub osiedla na obrzeżach miasta, mają do najbliższego przystanku autobusowego? Ilu z nich codziennie dojeżdża do pracy lub szkoły do miasta oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów? Zaoferuj im możliwość zaparkowania roweru przy przystanku, w bezpiecznych ogólnodostępnych stojakach rowerowych, z alarmem i monitoringiem. 

Ułatwi to ludziom życie. Zwiększy ich szanse na uczęszczanie do dobrych szkół czy znależenie lepszej pracy, bez konieczności przeprowadzki. Wesprze to rozwój wsi. Działanie to może również spowodować wzrost liczby osób, które będą codziennie dojeżdżały do pracy czy szkoły autobusem, co z kolei może przełożyć się na wrost liczby kursów dziennych. Poprawi to jakość życia wszystkich mieszkańców, korzystających z transportu publicznego.
Image

Zachęć do parkowania na dworcu zamiast zabierania roweru do pociągu


Image

Popraw warunki dla stałych klientów

Tabór nie jest przygotowany do przewożenia większej liczby rowerów, a więc trzeba szukać alternatywy. Jedną z nich jest parkowanie rowerów na dworcach. Na razie w Polsce nie ma potrzeby budowania tak wielkich parkingów rowerowych jak w Holandii. Rowerzyści mają też różne potrzeby. Dla części z nich zwykły stojak jest ok. Dla innych - niezbędny jest chroniony parking dla rowerów, dla jeszcze innych - przydatny jest indywydualny boks do przechowywania drogiego roweru. Jedni są gotowi zapłacic za bezpieczeństwo swoich pojazdów, inni szukają darmowych rozwiązań. Jakie mamy alternatywy?

Rozwiązania bezpłatne dla użytkowników:
  • Zwykłe stojaki rowerowe, z których niemal połowa rowerzystów w Polsce nie skorzysta, ponieważ nie gwarantują one dobrego zabezpieczenia przed kradzieżą, zwłaszcza, jeśli rower zostanie zaparkowany na dłuższy czas, np. na kilka godzin
  • Elektroniczne, ogólnodostępne stojaki rowerowe, które oferują wyższy poziom bezpieczeństwa, jednak nadal zaparkowane w nich rowery narażone są na potencjalne zniszczenia
Rozwiązania płatne:
  • Elektroniczne stojaki rowerowe na zamkniętym parkingu, dostępne wyłącznie dla osób, które zaplaciły za ich użytkowanie. Stanowią też doskonałą i tańszą alternatywę dla parkingów strzeżonych
  • Parkingi strzeżone, które są drogie w utrzymaniu
  • Indywydualne boksy dla rowerów na wynajem krótko- lub długoterminowy

Produkty do parkowania rowerów i hulajnóg


Garaż dla rowerów

Garaże dla rowerów

Pozostaw swój rower na dłużej

Przy dworcu, przy bloku, na parkingu - czasem potrzebujemy bezpiecznie pozostawić swój rower na dłużej. Boksy dla rowerów BIKEEP oferują taką możliwość, ponieważ nikt, oprócz nas, nie ma dostępu do roweru. Boks otworzysz przy użyciu aplikacji, karty miejskiej lub bankowej, w zależności od wybranego systemu i od tego, czy z boksu można korzystać odpłatnie czy nie. Wygodnie zaparkujesz, wyjedziesz do pracy, do klienta, a co najważniejsze, zyskasz pewmość, że gdy wrócisz, Twój rower będzie na Ciebie czekał.

Czytaj dalej

Elektroniczny stojak dla rowerów

Inteligentne Stojaki Rowerowe

Parkuj szybko i bezpiecznie

Na zakupy, do pracy, do szkoły, coś załatwić. Coraz częsciej do takich celów używamy naszego roweru. I bardzo dobrze! To szybki, tani i zdrowy sposób na przemieszczanie się. Nie chcemy jednak, aby ktoś ukradł nasz rower. Najlepiej więc zostawić go w bezpiecznym miejscu. Idealnym rozwiązaniem na krótkoterminowe parkowanie rowerów są inteligentne stacje parkingowe Bikeep. Gwarantują one wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ mają wbudowany alarm, są pod nadzorem kamery, a zintegrowane zamki stanowią nie lada wyzwanie dla złodziei. Poza tym korzystanie z nich jest łatwe, szybkie i wygodne. Do otwierania zamków stojaka używasz aplikacji lub jednej z kart, które nosisz w portfelu. A kiedy wracasz ze sklepu, pracy, knajpy czy szkoły, Twój rower jest gotowy do szybkiego odjazdu.

Czytaj dalej

Bezpieczny stojak dla hulajnóg

Parkingi dla hulajnóg

Bezpiecznie pozostaw hulajnogę

Zaparkuj swoją hulajnogę bezpiecznie na specjalnych parkingach dla hulajnóg. Przy okazji naładuj baterię, abyś miał energię na powrót do domu lub dotarcie do kolejnego celu. Jest to bardzo nowoczesne, a zarazem wygodne rozwiązanie. Razem z nim używaj swojej hulajnogi codziennie!

Czytaj dalej

Dowiedź się więcej


Bądźmy w kontakcie

Masz pytanie, chcesz ofertę, szukasz porady, zostaw tu swoje dane a wkrótce odezwiemy się do Ciebie. Chętnie zrobimy prezentację dopasowaną do Twoich potrzeb.

Image

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com