Blog

Praktyczna i funcjonalna rowerownia? To możliwe!

Jak obecnie wygląda sytuacja z parkowaniem rowerów w budynkach mieszkalnych?

Choć powoli się to zmienia, wciąż wielu z nas trzyma rowery w mieszkaniach lub na balkonach. Rowerownie, nawet jeśli są dostępne, często są małe, wąskie i przepełnione, co sprawia, że wyciągnięcie roweru jest mocno problematyczne i skutecznie odstrasza od codziennego z niego korzystania, jako podstawowego środka transportu.

Dla deweloperów i zarządców nieruchomości wyzwaniem jest tworzenie przestrzeni na rowery, która pomieści ich jak najwięcej i jednocześnie będzie funkcjonalna i łatwo dostępna dla mieszkańców.

Tutaj z pomocą przychodzi PARKIS – automatyczny wieszak do przechowywania roweru w pionie.

Chcesz zobaczyć, jak działa. Obejrzyj nasz film!

parkowanie rowerów przy restauracji i atrakcjach turystycznych

Potencjał rowerzystów dla gastronomii i atrakcji turystycznych

Jest potencjał w gastronomii jeśli chodzi o parkowanie rowerów. Zauważyłem to w Czechach, kiedy odpoczywałem w trakcie jednej z moich podróży. Małe miasteczko, plac, niedziela rano. Pełno rowerzystów, sportowo ubrani przy piwie. Różne grupy. Zdecydowana większość mężczyzn w średnim wieku. Obok tarasu pełno rowerów, zarówno MTB jak i szosówki.

Znam ten widok również z Holandii. Wielokrotnie siedziałem tam w restauracjach i knajpach, w terenach trudno dostępnych samochodem, ale obok popularnych tras rowerowych. Tu większość klienteli to rodziny, dużo osób starszych. Na kawę, lody, jabłecznik, obiad. Ruch przez cały dzień, w każdym dniu tygodnia.

Rowerzyści potrzebują energii podczas wycieczek

Nieważne, czy jesteś sportowcem czy turystą. Na rowerze musisz regularnie uzupełniać energię. A restauracje, w przyjemnej lokalizacji przy drodze lub w centrum atrakcyjnej miejscowości przez którą przejeżdżamy, to najlepsze miejsca aby to zrobić. Pod warunkiem, oczywiście, że możesz bezpiecznie zostawić swój rower podczas jedzenia.

Sam przejechałem tysiące kilometrów w różnych krajach i dobrze wiem, na ile możliwość wygodnego parkowania decyduje o wyborze lokalu. Najlepiej, przy dobrej pogodzie, bezpośrednio obok tarasu, gdzie się zatrzymujemy. Ale temperatura 10-15 stopni też jest super do jazdy rowerem, ale wtedy siedzenie na tarasie już nie do końca i w takich sytuacjach wybór często padnie na sklepik na wsi lub Żabkę w większym mieście. Z jednego powodu: nie można bezpiecznie zostawić roweru na godzinkę przy restauracji.

Ale przecież istnieją U-locki, grube łańcuchy, którymi można zapiąć rower, mówią „specjaliści od rowerów”. Tak, istnieją. Ale kto zabiera ze sobą zapięcia o wadzę 1-1,5 kg na wycieczki sportowe? Ja takich osób nie znam. Sam mam ze sobą lekkie zapięcie, choć wiem, że to daje zabezpieczenie zaledwie na kilka sekund. Omijam, więc większości restauracji. Najwyżej wybieram lokal, gdzie widzę rower z okna i staram się zatrzymać na jak najkrócej, co nie zachęca do zamówienia deseru lub kolejnego piwka.

Tylko na wielodniowe wyprawy biorę ze sobą porządny łańcuch w sakwie, bo wiem, że kempingi i hotele z reguły zupełnie nie są przygotowane na potrzeby podróżników na rowerze. Gruby łańcuch  pozwoli wtedy na przypięcie roweru do słupa lub ogrodzenia podczas pobytu w restauracji lub sklepie.

Potencjał rowerzystów dla atrakcji turystycznych

Przy rosnącej popularności jazda rowerem jest aż dziwne, że zarówno restauracje jaki i inne obiekty turystyczne nie robią więcej, aby zatrzymać u siebie rowerzystów. Tak samo samorządy w miastach turystycznych, gdzie takie lokale są skoncentrowane w centrum miasta. Są to setki, czasem tysiące potencjalnych klientów rocznie, którzy jadą dalej, w poszukiwaniu miejsca gdzie mogą zjeść, napić się i oglądać atrakcje bez obawy o kradzież roweru podczas pobytu.

Inteligentne stacje do parkowania rowerów i hulajnóg w mieście, przy niewielkich nakładach finansowych? To możliwe!

Brak wystarczających środków na budowę infrastruktury rowerowej w postaci bezpiecznych i wygodnych parkingów dla rowerów, to powszechny problem z jakim borykają się Miasta.

Christchurch, Nowa Zelandia…

100 parkingów dla rowerów wraz ze stacjami do ładowania, które według prognoz w ciągu 30 lat mają przynieść aż 20 milionów euro zysku w postaci socjalnych benefitów, nie tylko dla rowerzystów, ale dla całej społeczności.

Jak to się zaczęło?

 W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano tam duży wzrost liczby osób korzystających z rowerów i wykazujących zainteresowanie bezpiecznym parkowaniem i ładowaniem rowerów elektrycznych.

Dlatego podjęto działania mające na celu stworzenie ogólnomiejskiej sieci, w której ludzie mogliby bezpiecznie parkować i ładować swoje rowery.

Przy tworzeniu projektu zaangażowane było Miasto, dystrybutor inteligentnych stacji do parkowania rowerów Bikeep, lokalna firma Phantom, zajmująca się mediami oraz reklam oraz lokalna firma Mercury dostarczająca energię

Inteligentne stacje do parkowania rowerów i hulajnóg, zostały przekazane miastu za darmo, w zamian za zgodę na zainstalowanie przy stacjach cyfrowych ekranów reklamowych. Ekrany te zostały zainstalowane przez firmę Phantom. Przychody uzyskane z emisji reklam wystarczyły na pokrycie kosztów inwestycji stacji, a także wygenerowanie zysku.

Korzyści?

1. Możliwość szybszego zwiększenia skali integracji infrastruktury rowerowej dzięki zastosowanej metodzie finansowania.

2. Ludzie chętniej korzystający z rowerów/rowerów elektrycznych jako środka transportu

3. Szansa dla miasta na promocję korzystania z roweru przy użyciu minimalnej kwoty pieniędzy podatkowych.

Przykład Nowej Zelandii pokazuje, że przy niewielkich nakładach finansowych ze strony gminy można zrealizować projekt, który całkowicie odmienia przestrzeń do życia w mieście.

To o czym warto pamiętać to przede wszystkim:

- uważność ze strony władz miasta na potrzeby mieszkańców;

- poszukiwanie rozwiązań mających na celu zaopatrzenie tych potrzeb oraz

- otwartość na innowacyjne rozwiązania.

Czy automatyczny wieszak na rower PARKIS można przymocować do każdej powierzchni?

Sporo osób zainteresowanych zakupem automatycznego wieszaka do przechowywania roweru Parkis, zastanawia się czy jest w stanie przymocować go również do powierzchni innej niż ściana.

Jak najbardziej TAK!

Warunkiem jest jednak zainstalowanie specjalnych wsporników, które umożliwią nam umocowanie wieszaka.

Wieszaki PARKIS możemy przymocować na przykład:

 • do balustrady balkonu;
 • w większych samochodach typu van;
 • w tramwajach lub pociągach.

Zestaw wsporników znajdziecie tutaj https://rowerado.com/shop/akcesoria/30-zestaw-dystansujacy.html 

 

Parkowanie rowerów: kluczowy element rozwoju mobilności miejskiej

Coraz więcej osób zwraca się w kierunku rowerów jako alternatywy dla tradycyjnych środków transportu w mieście. Dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej oraz wzrost świadomości ekologicznej sprawiają, że rower staje się nie tylko popularnym, ale także atrakcyjnym środkiem transportu dla wielu osób.

Jednakże, rosnąca popularność rowerów napotyka na pewne wyzwania, z którymi musimy sobie radzić. Jednym z kluczowych problemów jest brak odpowiedniej infrastruktury do parkowania rowerów. To zagadnienie, często pomijane w dyskusjach o mobilności miejskiej, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu codziennej rzeczywistości rowerzystów.

Rower może stać się kluczowym elementem transportu codziennego

Ale to się nie stanie z automatu. Byłem w ubiegłem tygodni na 4 Polish Bicycle Summit #PolishBicycleSummit w Warszawie, gdzie Dutch Cycling Embassy przedstawiła ciekawe informacje na temat transportu codziennego. Jednak, jako rodowity Holender, który pół życia jeździł rowerem w Holandii i drugie pół w Polsce, widzę kilka ważnych pominiętych aspektów stanowiących barierę przed rozwojem ruchu rowerowego do transportu codziennego w Polsce. Najważniejszym z nich są problemy z parkowaniem rowerów.

Czym Holendrzy się nie chwalą

Holendrzy lubią się chwalić swoimi ogromnymi parkingami dla tysięcy rowerów przy dworcach.

Jaka jest różnica pomiędzy automatycznymi wieszakami PARKIS, a standardowymi hakami na rower?

Dlaczego PARKIS jest taki wyjątkowy? I co go wyróżnia na tle konkurencji?

Niewątpliwą zaletą wieszaka jest to, że rower parkujemy w pionie, co pozwala nam zaoszczędzić aż do 40% powierzchni podłogi.

Kolejnym aspektem wyrózniającym PARKIS jest system w nim użyty, który wspiera nas przy parkowaniu roweru. PARKIS praktycznie podnosi rower za nas. Wystarczy, że przednim kołem najedziemy na platformę i wówczas rower automatycznie jest windowany do góry, bez naszej pomocy. Jest to niezwykle przydatne w sytuacji gdy mamy do czynienia z ciężkimi rowerami np. rowerami elektrycznymi.

PARKIS możemy zamontować niemal w każdym miejscu. Idealnie sprawdzi się w mieszkaniu, domu, garażu, balkonie, rowerowni. Jego elegncki wygląd będzie się świetnie prezentował nawet w najbardziej wymagających wnętrzach.

Chcesz zobaczyć jak działa?

Zachęcamy do obejrzenia, krótkiego filmu -> https://www.youtube.com/shorts/TLQPmB7rGqY 

Gdzie sprawdzą się inteligentne stacje do parkowania rowerów Bikeep?

Inteligentne stacje do parkowania rowerów, świetnie sprawdzą się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, wszędzie tam gdzie ryzyko kradzieży roweru jest duże.

Do takich miejsc możemy zaliczyć m.in.:

 • centra miast;
 • sklepy;
 • dworce kolejowe i miejsca przesiadkowe;
 • centra handlowe;
 • restauracje;
 • szkoły;
 • uniwersytety;
 • budynki mieszkalne i rowerownie;
 • biurowce.

Możliwości są tak naprawdę nieograniczone ;)

Infrastruktura rowerowa w Polsce okiem Holendra.

Ruszamy z naszym nowym projektem o oryginalnej nazwie Rowerada. 

Będzie to cykl spotkań, w których chcemy poruszać tematy związane z infrastrukturą rowerową i okołorowerową.

 

W pierwszym odcinku rozmawiamy o tym jak obecnie wygląda infrastruktura rowerowa w Polsce, a jak w Holandii. 

Jak obecny stan wpływa na zachowania rowerzystów.

Na co zwracać uwagę przy projektowaniu i budowaniu infrastruktury rowerowej.

 

Zachęcamy do oglądania.

Ile trwa montaż inteligentnej stacji do parkowania rowerów?

Czas montażu inteligentnej stacji do parkowania rowerów jest uzależniony przede wszystkim od tego ile stojaków jest do zamontowania oraz czy mają być przymocowane do podłoża czy betonowej podstawy.

Projekt przed sklepem Intermarche Bukowno zakładał przymocowanie do podłoża stacji na 10 stojaków. Realizacja zajęła nam 3 dni.

Na samym początku rozmawialiśmy z inwestorem na temat jego wizji ustawienia stojaków oraz tego czy jest ona możliwa do zrealizowania, głównie pod względem długości okablowania.

Po ustaleniu sposobu ustawienia stojaków przeszliśmy do działania.

Pierwszy dzień upłynał nam na przygotowaniu gruntu. Podłoże na jakim pracowaliśmy to kostka brukowa, zatem musieliśmy ustalić te miejsca, w których miały być umocowane stojaki i wyciągnąć stamtąd kostki. Następny krok to przygotowanie otworów, wylanie betonu, a po jego wyschnięciu ułożenie kostek na nowo. 

Kolejny dzień to nawiercenie dziur w miejscu ustawienia stojaków, mocowanie śrub oraz stóp stojaków, montowanie kamery, następnie poprowadzenie okablowania pomiędzy stojakami i ustawienie ich na stopach. Kolejny krok to połączenie kabli i weryfikacja prawidłowości działania stacji.

Trzeci dzień to w zasadzie weryfikacja tego czy stojaki stoją stabilnie i ewentualne korekty.

 

 

 

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com