Inwestycje w bezpieczne parkingi dla rowerów zwrócą się na wiele sposobów

Jest bardzo dużo konkretnych powodów. Wyjaśniamy!
Image

Infrastruktura rowerowa to nie tylko ścieżki rowerowe

Owszem, budowa ścieżek rowerowych jest bardzo ważna dla zachęcenia mieszkańców do codziennego użytkowania rowerów. Tylko brak ścieżek i związane z tym bezpieczeństwo rowerzysty to tylko jedna z barier hamująca przed przesiadką na rower. Brak możliwości bezpiecznego parkowania rowerów stanowi problem dla wielu potencjalnych rowerzystów: w budynkach mieszkalnych, przy pracy, przed sklepem, przy obiektach rekreacji i sportu: mało kto zostawi porządny rower na dłuższy czas na ulicy, nawet jeśli ma dobre zapięcie.

Wygoda, pogoda

Wygoda, pogoda

Łatwy dostęp do roweru, umiejętność jazdy rowerem, pogoda, możliwość szybkiego i bezpieczniego parkowanie na początek i na koniec drogi.
Bezpieczeństwo rowerzysty

Bezpieczeństwo rowerzysty

Oddzielone ścieżki rowerowe, zachowanie innych uczestników dróg, oświetlenia, odpowiednie prawo.
Bezpieczeństwo roweru 

Bezpieczeństwo roweru 

Łatwo dostępne i bezpieczne parkingi rowerowe zarówno na początku drogi jak i u jej celu.


Zwykłe stojaki rowerowe nie są uważane za bezpieczne.


Image
Prawie połowa rowerzystów nie zostawi swojego roweru wcale. Jedynie pod opieką lub tylko kiedy go może obserwować.
źródła: zdrowy-rower.pl


Dlaczego mieszkańcy wybierają rower?

Wyniki badań wśród mieszkańców Kopenhagi. Źródło

Dobry dla środowiska
7%
Wygodny
23%
Taniej
27%
Dla ruchu
40%
Najłatwiej
50%
Szybciej
57%


Osiągnięcie celów klimatycznych wymaga odważnych kroków

Polskie miasta robią już dużo w kierunku ograniczenia emisji CO2. Ale inwestycje w infrastrukturę dla samochodów w dalszym ciągu daleko wyprzedzają inwestycje w infrastrukturę dla mikromobilności. A jak wiadomo, tam gdzie inwestujemy, tam widzimy (z reguły) efekty. W centrach miast nie ma natomiast miejsca dla jeszcze większej ilości samochodów. Można poprawić drogi dojazdowe, ale to nie oznacza, że rozwiązujemy problem korków.

Image
Image

Rower prywatny kontra rower wynajęty

Rowery na wynajem, czy to z prywatnych firm czy rowery miejskie mają ograniczoną popularność. Większość rowerzystów preferuje własny rower na użytek codzienny.
Image

Rower prywatny

Rower prywatny jest zawsze dostępny dla nas. Nie zostanie nagle wynajęty przez kogoś innego.
Image

Rower / hulajnoga na krótkoterminowy wynajem

Ponieważ nie ma bezpiecznych miejsc do parkowania rowerów przy dworcach, to rower miejski lub rower na wynajem to dobra alternatywa w przypadku przesiadki do transportu publicznego. W miejscu dojazdu z reguły nie mamy dostępu do własnego roweru, a w takim przypadku rower miejski może być alternatywą dla transportu publicznego i taksówki.


Polacy są gotowi do przesiadki na rower, nawet zimą


Jeśli porównujemy warunki pogodowe pomiędzy Polską i Danią lub Holandią, to warunki pogodowe w Polsce są znacznie lepsze, za wyjątkiem kilku dni w roku. W Polsce mniej wieje i mniej pada. Mróz nie jest przeszkodą dla rowerzysty - można się odpowiednio ubrać. Śnieg i lód na drogach jest problemem, ale dotyczy to tylko kilku dni w roku. Widać to już na ulicach miast, gdzie coraz więcej osób jeździ rowerem przez cały rok. Ale jeśli już dojeżdżamy zimą do centrum miasta, to najlepiej zaparkować na parkingu zadaszonym, gdzie możemy bezpiecznie zostawić rower na kilka godzin bez konieczności trzymania go na oku. Jeżeli takie parkingi budujemy dla samochodów, to dlaczego nie dla rowerzystów? Czy ten obywatel, klient, gość, pacjent, uczeń, pracownik jest mniej wart od tego, który dojeżdża samochodem?
Image

Bezpieczne stojaki rowerowe zarabiają na siebie

Z wielu badań wynika, iż ograniczenia dostępu do centrum miast dla samochodów ma pozytywne efekty ekonomiczne. Zastąpienie dróg i parkingów dla samochodów przez większe i wygodniejsze dostępne dla pieszych i rowerów spowoduje zwiększenie ilości odwiedzających, wzrost ilości restauracji i knajp, przyciąganie innowacyjnych firm. Ten efekt można przyspieszyć poprzez oferowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa dla tych, którzy wybierają się rowerem do centrum i to oznacza koncentrację na 4 punktach:

1. wygodny i bezpieczny parking w miejscu zamieszkania - żeby rowerzysta mógł szybko i łatwo wziąć rower zamiast innej formy transportu;

2. bezpieczne i szerokie drogi rowerowe do centrum;

3.odpowiednie zachowanie innych uczestników dróg - wielu rowerzystów wciąż wybiera chodnik zamiast ulicy i nie robią tego bez powodu; niestety rowerzyści na chodniku też nie są bezpieczni dla pieszych;

4. wygodny i bezpieczny parking w miejscu docelowym.

Image

Zdrowe społeczeństwo oznacza niższe koszty dla Państwa

Choroby serca, cukrzyca, różne rodzaje raka, depresja, stres. Dzięki codziennemu ruchowi, na przykład na rowerze możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób. Jest to nie tylko lepsze dla rowerzysty, ale również dla społeczeństwa. Większa produktywność, mniejsze koszty na leczenie, dłuższe życie. Inwestycje w dobrą infrastrukturę rowerową czynią zdrowsze społeczeństwo.

Mniejsze zakorkowanie miasta daje duże oszczędności

Każdy kierowca samochodu, który przesiądzie się na rower, zmniejszy tłok na ulicy dla samochodów. Może to spowodować po jakimś czasie problemy z zakorkowaniem miasta przez rowery, ale do tego punktu jeszcze nam bardzo daleko. Koszty ekonomiczne spowodowane przez korki są ogromne. Drogi rowerowe mają o wiele lepszą przepustowość od drogi dla samochodów, więc lepiej w nie inwestować, szczególnie tam, gdzie miejsca jest mało, w centrach miast. A ponieważ większość przejazdów samochodem są na mniej niż kilka kilometrów, to rowerem i rowerem cargo bardzo często możemy szybciej załatwić nasze sprawy. 

Dlaczego Nasze drogie stojaki zamiast standardowych?

Tak, nasze bezpieczne stojaki rowerowe są sporo droższe od zwykłych. W dodatku potrzebują jeszcze więcej miejsca, choć i tak potrzebujemy tylko 15% tego, co potrzebujemy dla parkingu samochodowego. Więc dlaczego to ma jednak sens?

1. Więcej osób będzie dojeżdżać rowerem, bo będzie się czuć bezpieczniej zostawiając rower.

2. Te osoby będą parkować dłużej, bo nie będą się bać zostawić roweru. To daje więcej obrotów w sklepach i restauracjach.

3.Bezpieczne miejsca do parkowania rowerów mogą przekonać więcej kierowców samochodów do przesiadki - tych których najtrudniej przekonać, że rower jest dobrą alternatywą dla przytulnego i bezpiecznego samochodu.

Dotychczasowi aktywni rowerzyści to twardziele, to nie reprezentacja społeczeństwa

Hej Specjalisto! Zmień okulary!

W naszych rozmowach z przedstawicielami miast i niektórych firm zauważyliśmy, że wielu urzędników odpowiedzialnych za inwestycje w infrastrukturę rowerową to wieloletni rowerzyści. Niczego się już nie boją na ulicy: jeżdżą na najbardziej ruchliwej ulicy pomiędzy samochodami i mają wielkie u-locki na swoich miejskich rowerach. Często posiadają tych rowerów kilka, zależnie od celu przejażdżki. Sami do tej grupy należymy. Byliśmy pionierami i wywalczyliśmy sobie kawałek drogi z ryzykiem utraty własnego życia. Nam też bezpieczne stojaki są niepotrzebne. Będziemy nawet na pokaz parkować obok. Stojaki dla frajerów. 

Tylko to nie tego wieloletniego rowerzystę chcemy przekonać do przesiadki ze swojego samochodu na rower. A tę osobę, która na forach pisze negatywnie o rowerach na ulicy. Która strasznie boi się, że kiedyś będziemy go zmuszać do siedzenia na tych wolnych, niebezpiecznie jadących i na ogół przeszkadzających pojazdach. To ją lub jego chcemy zachęcić do wypróbowania jazdy rowerem do miasta. To nie my, twardziele. To oni, którzy kupują swój pierwszy rower w markecie, kupują do tego zapięcie za kilkadziesiąt złotych i trzymają ten rower na balkonie, bo inaczej ktoś im go ukradnie z piwnicy. To ich będziemy przekonywać do osiągania naszych celów. My, twardziele, będziemy dalej robić, co robiliśmy zawsze. Aż do momentu, że się przekonamy, że te nowe stojaki są wygodniejsze od u-locków. Ale to jeszcze trochę potrwa.

Bądźmy w kontakcie

Masz pytanie, chcesz ofertę, szukasz porady, zostaw tu swoje dane a wkrótce odezwiemy się do Ciebie. Chętnie zrobimy prezentację dopasowaną do Twoich potrzeb.
Image

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com