Blog

Infrastruktura rowerowa wymaga również bezpiecznych parkingów rowerowych

Infrastruktura rowerowa to więcej niż drogi rowerowe

Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu w miastach na całym świecie. Jest ekologiczny, ekonomiczny i korzystny dla zdrowia. Jednak jednym z głównych wyzwań, przed którymi stają rowerzyści, jest brak bezpiecznych miejsc do przechowywania swoich rowerów. Infrastruktura rowerowa wymaga również bezpiecznych parkingów rowerowych, aby rowerzyści mogli czuć się pewnie, korzystając ze swoich pojazdów na co dzień.

Problem braku bezpiecznych parkingów

Brak bezpiecznych miejsc do parkowania rowerów jest problemem zarówno w miejscach zamieszkania, jak i w miejscach docelowych codziennych podróży rowerem. Około 60% Polaków mieszka w mieszkaniach w blokach lub kamienicach. W wielu tych obiektach nie ma bezpiecznych i wygodnych miejsc do parkowania rowerów. Piwnice są dostępne tylko schodami i wąskimi korytarzami, a często są słabo zabezpieczone. Wiaty rowerowe, jeśli już istnieją, są często otwarte i nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia rowerów.

Z rowerem na schodach

Wpływ na codzienne użytkowanie rowerów

Obecna infrastruktura parkowania rowerów zniechęca do codziennego użytkowania rowerów oraz do zakupu rowerów przez osoby, które nie mają dostępu do zamkniętej wiaty rowerowej lub dobrze zabezpieczonego i łatwo dostępnego schowka dla rowerów. W efekcie wiele osób używa rowerów tylko do celów rekreacyjnych, co ogranicza ich potencjał jako środka transportu codziennego.

Problem w miejscach docelowych

Podobny problem występuje w miejscach docelowych. Minimalne inwestycje w stojaki rowerowe typu odwrócone U są uważane za wystarczające, chociaż połowa Polaków nie będzie przy nich parkować rowerów, a kradzież roweru parkowanego przy nich zajmuje z reguły nie więcej niż kilka sekund. Aktualna infrastruktura parkowania rowerów nie pozwala na bezpieczne pozostawienie rowerów przed sklepami, w centrach miast, przy atrakcjach turystycznych, urzędach oraz w miejscach pracy.

Bezpieczna infrastruktura rowerowa do parkowania

Rozwój ruchu rowerowego w Polsce

Ruch rowerowy w Polsce rośnie pomimo braków w infrastrukturze rowerowej, co zasypia decydentów. Cieszymy się, kiedy 5-8% codziennych podróży odbywa się na rowerze, chociaż w innych krajach ten udział jest znacznie wyższy. Statystyki kradzieży rowerów w Polsce są niskie, ponieważ rzadko kto pozostawia droższy model roweru na ulicy przy stojakach rowerowych, co sprawia, że nie ma co kraść.

Porównanie z Holandią

Holandia jest często przytaczana jako przykład udanej infrastruktury rowerowej. Holendrzy codziennie używają rowerów i często parkują je na ulicy. Jednak statystyki kradzieży rowerów w Holandii są przerażające – około 750 tysięcy rowerów rocznie. Rowery elektryczne i cargo są szczególnie narażone na kradzież. Mimo to Holandia ma zaawansowaną infrastrukturę parkowania rowerów, która rozwijała się przez ponad 50 lat, w tym zamykane wiaty rowerowe i garaże rowerowe przy szkołach, firmach i blokach mieszkalnych.

Dostęp do garaż rowerowy od tył budynku (Holandia)

Jak budować infrastrukturę rowerową pod względem parkowania

W Polsce dopiero w ostatnich latach deweloperzy zaczynają budować bloki z bezpiecznymi miejscami do parkowania rowerów. Większość mieszkańców bloków w Polsce ma problemy z parkowaniem swoich rowerów, co stanowi ogromny hamulec na faktyczne użytkowanie rowerów w codziennym transporcie.

Najłatwiejsze będzie to dla nowych obiektów, ponieważ można już na etapie projektowania uwzględnić bezpieczne i wygodne parkingi dla rowerów. Problemem jest jednak to, że wielu deweloperów wciąż ignoruje potrzeby właścicieli rowerów.

Dla firm, instytucji i urzędów budowa zamykanych wiat rowerowych nie powinna stanowić dużego problemu. Często wystarczy przeznaczyć część miejsc parkingowych dla samochodów na wiaty rowerowe, co może nawet przynieść korzyści w postaci lepszych warunków parkowania samochodów dla klientów.

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mają trudniejsze zadanie z powodu braku miejsca na parkingi rowerowe. Ważne jest optymalizowanie istniejących rowerowni i budowa wiat rowerowych, które zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwy dostęp dla mieszkańców. 

wiata na rowery zamykana

Zalety inwestycji w bezpieczne parking rowerowe

Sklepy, centra handlowe, atrakcje turystyczne oraz restauracje mogą wiele zyskać na inwestycji w bezpieczne parkingi dla rowerów, przyciągając więcej klientów, którzy dłużej zostaną i więcej wydadzą. Punkty przesiadkowe, takie jak dworce kolejowe i autobusowe, również potrzebują bezpiecznych miejsc do parkowania rowerów, aby zachęcać do korzystania z transportu publicznego.

Bezpieczne parkingi dla rowerów są nieodzownym elementem nowoczesnej infrastruktury rowerowej. Chronią przed kradzieżą, zachęcają do korzystania z rowerów, integrują transport publiczny, poprawiają wizerunek miasta i promują zdrowy styl życia. Inwestycje w takie rozwiązania przynoszą korzyści nie tylko rowerzystom, ale całemu społeczeństwu, tworząc bardziej zrównoważone i przyjazne środowisko miejskie.

Related Articles

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com