Blog

Więcej rowerów, mniej samochodów

Więcej rowerów, mniej samochodów

Nowoczesne miasta zostały zbudowane dookoła samochodów. Ruch samochodowy i miejsca parkingowe dla samochodów zabrały nam prawie całość naszych ulic w ostatnich 100 latach. Na szczęście wiele miast w Europie pokazało już, że to jest ruch odwracalny. Można wymagać od właścicieli samochodów, aby płacili faktyczne koszty za miejsce, które zajmują w przestrzeni publicznej. Te koszty są całkiem spore. Jeżeli właściciele samochodów będą musieli płacić kilkadziesiąt złotych dziennie za parkowanie, to posiadanie samochodu w centrum miasta może stać się nieopłacalne. Jeżeli ulice zostaną przeprojektowane i przebudowane, aby dać pierwszeństwo najbardziej efektywnym i ekonomicznym sposobom transportu, czyli rowerom i transportowi miejskiemu, to nagle można będzie żyć bez samochodu w centrach miast.

Warunkiem jest wtedy doskonała infrastruktura publiczna. Że to jest możliwe, pokazało już wiele krajów, gdzie można spokojnie mieszkać bez posiadania samochodu. Najlepszy przykład to prawdopodobnie Holandia, ale i Dania, Szwajcaria i Niemcy idą w dobrym kierunku. W tych krajach (zwłaszcza w Niemczech!) nie ma próby eliminacji samochodów, ale mieszkając w centrum miasta, można go w prosty sposób zastąpić rowerem, transportem publicznym i samochodem wynajętym do niektórych wyjazdów poza miasto.

Related Articles

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com