Blog

rowerem przez miasta

Rower - jedziesz całkowicie na energii odnawialnej

Rower to prawdopodobnie najbardziej zielony sposób transportu i warto wspierać użytkowanie roweru w transporcie codziennym, tam gdzie to tylko możliwe. Ale dlaczego jest to najbardziej zielony sposób transportu? Podsumujmy:

  • Do produkcji roweru nie jest potrzebnych wiele materiałów. Porównaj jakieś 1,5 tony dla samochodu do 10-15 kilo dla standardowego roweru. Różnica jest prawie stukrotna. I mniej więcej tyle mniej energii potrzebne jest do produkcji roweru.
  • W dodatku większość materiałów zastosowanych w rowerze jest w 100% odnawialna - stal, aluminium.
  • Rower nie używa bezpośredniej energii z kopalni, z wyjątkiem rowerów elektrycznych, choć i one niewiele potrzebują. Sami napędzamy nasze rowery. Aby to zrobić musimy jeść i pić, a przy produkcji i transporcie jedzenia i picia używamy w jakiś sposób energię z nieodnawialnych źródeł, ale to i tak ma się nijak do paliwa, które musimy wlać do baku samochodu.
  • Rower i my na rowerze nie produkujemy spalin, cząstek stałych i innego zanieczyszczenia powietrza.
  • Nie używamy wiele miejsca na ulicy - w wielu miastach już pokazano, że zmieniając ulice dla samochodów na ścieżki rowerowe, możemy zwiększyć przepustowość ruchu przy jednocześnym kreowaniu więcej zieleni, więcej miejsc do rekreacji na zewnątrz. Kraje jak Holandia i Dania takim sposobem prawie całkowicie eliminują ruch samochodowy w centrum miasta. I okazuje się, że rowerem nawet dużą część transportu materiałów można wykonać - jest wielki rozwój rowerów cargo.
  • Działamy takim sposobem nie tylko nad poprawą klimatu na skalę światową, ale przede wszystkim na skalę lokalną - miasto pełne rowerów jest przyjemniejsze dla mieszkańców, bezpieczniejsze dla naszych dzieci, jest mniej hałasu i jest lepsze dla biznesu, bo w kompaktowym i przyjemniejszym mieście o wiele przyjemniej jest robić zakupy.

W Rowerado działamy naszymi produktami i usługami, aby zachęcić więcej osób do przesiadki na rower. Koncentrujemy się na możliwościach parkowania naszych jednośladów. Bo w Polsce zbudowaliśmy już całkiem pokaźną infrastrukturę, jeśli chodzi o ścieżki rowerowe (choć wiele zostało do zrobienia), ale jeśli chodzi o możliwości bezpiecznego parkowania, to na razie możliwości są bardzo skromne. 

Related Articles

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com