Blog

Sklepy wielkopowierzchniowe i restauracje nie są przygotowane na rowerzystów

Sklepy wielkopowierzchniowe i restauracje nie są przygotowane na rowerzystów

W dzisiejszych czasach rower stał się nieodzownym elementem życia w mieście. Sporo ścieżek rowerowych oraz chęć zaoszczędzenia czasu, zachęca do wyboru tej formy transportu. Wykorzystujemy rowery nie tylko do jazdy rekreacyjnej ale coraz częściej również do dojazdu do szkoły, pracy , na zakupy czy do restauracji.

Sama jazda sprawia nam ogromną frajdę, wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną, niweluje stres, a także przyczynia się do zahamowania zmian klimatycznych.

I wszystko byłoby super gdyby nie fakt, że gdy dojeżdżamy do swojego miejsca docelowego mamy kłopot, bo nie mamy gdzie bezpiecznie pozostawić swojego roweru, aby móc spokojnie i komfortowo załatwić swoje sprawy.

Badania pokazują, że większość z nas obawia się zostawić swój rower bez nadzoru. Na pytanie jak często pozostawiamy rower przypięty do stojaka:

18% z nas odpowiada, że tylko wtedy gdy rower jest widoczny np. z lokalu

18%  wcale go nie zostawia

8% tylko wtedy gdy ktoś go pilnuje

Najzwyczajniej w świecie boimy się kradzieży naszych rowerów. I nic dziwnego, bo coraz więcej w nie inwestujemy.

Rzeczywistość pokazuje, że ten procent może być jeszcze większy. Coraz częściej w sklepach wielkopowierzchniowych typu Lidl czy Biedronka widzimy, jak klienci robią zakupy z rowerem pod pachą. Jest to niewygodne zarówno dla nich jak i pozostałych klientów. Dodatkowo może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku restauracji. Wystarczy pójść np. na Stary Rynek w Bydgoszczy czy w jakimkolwiek innym mieście, gdzie możemy zaobserwować, że rowerzyści parkują swoje rowery blisko siebie, aby mieć je na oku i w razie potrzeby szybko zareagować. Jest to problematyczne zarówno dla obsługi lokalu ale również dla pozostałych gości, którzy muszą przeciskać się pomiędzy rowerami.

Zarówno sklepy jak i restauracje stworzyły iluzję otwartości na rowerzystów oraz ich potrzeby. Prawda jest jednak taka, że postawienie kilku stojaków U-kształtnych nie rozwiązuje problemów związanych z bezpiecznym parkowaniem.

Patrząc z kolei, na sprawę od strony biznesu, to rowery wewnątrz sklepu czy restauracji nie wpływają pozytywnie na wizerunek. Mogą zniechęcić klientów bez rowerów, którzy cenią sobie wygodę i komfort oraz klientów z rowerami dla których bezpieczne miejsce do pozostawienia roweru stanowi priorytet. Realnie ma to przełożenie na zmniejszenie ilości klientów, a co za tym idzie na generowane przychody.

Nieważne z której strony patrząc, obie strony są niezadowolone.

W jaki sposób można je pogodzić?

Kluczowym aspektem jest tutaj świadomość ze strony biznesu, że obecnie stosowane rozwiązania nie działają i parkowanie rowerów stanowi problem. Podkreślić należy, że problemem nie są tutaj rowery, a brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej, dającej możliwość do zniwelowania obaw dotyczących kradzieży.

Kolejnym krokiem jest szukanie rozwiązania, które pogodzi ze sobą biznes i rowerzystów.

Takie rozwiązanie mogą stanowić nasze inteligentne stacje do parkowania rowerów.  Elektroniczne stojaki z dwupunktowym zamkiem pod ramą i na tylnym kole, wyposażone w alarm i monitoring niemal do zera minimalizują ryzyko kradzieży.

Oczywiście zmiana świadomości wśród rowerzystów oraz wyeliminowanie ich obaw, może zająć trochę czasu. Niemniej jednak ważnym jest aby dać im szansę na zmianę nawyków.

Nasze rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla biznesu jak i dla rowerzystów.

Dla biznesu:

- poprawa wizerunku poprzez wsłuchiwanie się w potrzeby klientów;

- komfort i wygoda wszystkich klientów sklepów czy restauracji;

- ład i porządek;

- zwiększenie przychodów – klienci będą dłużej pozostawać w sklepie czy restauracji, bo będą mieć gwarancję, że ich rower będzie na nich czekał, dzięki temu kupią więcej;

- rowerzyści będą częściej wybierać sklep czy restaurację gdzie będą mieli gwarancję bezpiecznego parkowania;

- możliwość pozyskania reklamodawców i dodatkowych przychodów z reklamy w przypadku wyboru stacji z ekranami reklamowymi.

Dla klientów:

- rowerzyści nie będą musieli obawiać się, że ich rower zostanie skradziony;

- pozostali klienci będą mogli robić spokojnie zakupy bez konieczności przeciskania się przez rowery

- wygoda, komfort i bezpieczeństwo w trakcie zakupów czy biesiadowania.

Bez względu na to jakie rozwiązanie zostanie zaimplementowane, ważne w tym wszystkim jest otwarte stawienie czoła realiom i pojawiającym się problemom oraz podjęcie działań.

Tylko w taki sposób buduje się marki, które przyciągają klientów.

Rowerado

Zaparkuj swój rower bezpiecznie dzięki Rowerado. Rowerado pomaga miastom i instytucjom promować użytkowanie rowerów do codziennej jazdy po mieście - bez ryzyka kradzieży lub uszkodzenia. Przy okazji pracujemy razem nad zmniejszeniem ruchu samochodowego, będziemy potrzebować mniej miejsca na parkowanie samochodów i będziemy bardziej zieloni.

Rowerado
ul. Kościuszki 27, 85-079 Bydgoszcz
tel.: 512 345 977 info@rowerado.com